lt en de

Geros žinios: pieno kaina kopia aukštyn

Sausio mėnesį išsipildė pieno produktų prekybos sistemos "Global Dairy Trade"  (GDT) prognozės – pieno produktai keliais procentais brango ne tik GDT ateities sandoriuose, bet ir indikuota pieno kaina Europoje kopė aukštyn. Vasarį pieno kainos kilimas apskritai įgijo neįtikėtiną pagreitį. Jei gruodžio mėnesį indikuota pieno kaina siekė 0,2554 EUR už kilogramą, tai sausį ji šoktelėjo iki 0,2604 EUR/kg. Vasario viduryje šis kilimas tik sustiprėjo ir  indikuotos kainos rodiklis šoktelėjo trimis euro centais aukštyn – iki 0,2961 EUR/kg. Tiesa, per mėnesį kaina gali ir pasikeisti, nes kainų svyravimai laisvoje rinkoje yra normalus dalykas. "Beveik visų pieno produktų kainos pasaulinėje rinkoje šiek tiek kyla, bet nederėtų pernelyg džiūgauti, juolab kad daug nerimo kelia artėjantis kovo mėnuo, kai bus atsisakyta pieno kvotų", – sako ŽŪK "Pienas LT" administracijos vadovas Justinas Milušauskas.

Panašus trumpalaikis pieno brangimas buvo užfiksuotas ir 2014 m. birželį, bet vėliau pieno kaina smuko šešis mėnesius iš eilės. Panaši situacija buvo ir 2013 m. gruodį, o vėliau indikuota pieno kaina krito penkis mėnesius paeiliui. Jei kovo ir balandžio mėnesius išsilaikys daugmaž teigiamos tendencijos, tik tada bus galima sakyti, kad pieno gamintojai sugebėjo išgyventi itin sudėtingą laikotarpį ir įžengė į gerų žinių laiką.

Indikuotos pieno kainos formulės dedamąsias sudaro pieno miltų, sviesto ir žaliavinio pieno gamybos kainų visuma. Šios trys dedamosios taip pat apskaičiuojamos pagal atskiras formules. Pateikiame indikuotos pieno kainos Europoje pokyčius nuo 2003 m. pamėnesiui.

© 2022 UAB "PIENAS LT"