lt en de

Pieno kaina priartėjo prie pusantrų metų antirekordo

Indikuota pieno kaina Europoje toliau demonstravo neigiamas tendencijas. Palyginti su lapkričio mėnesiu, 2014 metų gruodį indikuota pieno kaina sumažėjo vienu euro centu už kilogramą – nuo 0,255 EUR/kg iki 0,245 EUR/kg. Sausio mėnesį indikuota pieno kaina, panašu, toliau mažėja. Sausio 8 d. duomenimis, indikuota pieno kaina jau sumažėjo iki 0,243 EUR/kg. Minėtas rodiklis jau beveik priartėjo prie pastarųjų pusantrų metų žemumų, kai 2012 m. gegužę indikuota pieno kaina Europoje siekė 0,241 EUR/kg. Visų laikų prasčiausiu rodikliu laikoma 2009 m. sausį buvusi indikuota pieno kaina, kuri tuomet siekė 0,181 EUR/kg.

Pieno gamintojus šiuo metu vis labiau spaudžia ir pieno perdirbėjai, kurie kooperatyvams siūlo mažesnes pieno supirkimo kainas. „Artimiausiu metu, kiek aš žinau, rinksis kooperatyvai. Daugę metų buvo rinkta ir dabar yra surinkta medžiaga, įrodanti šituos veiksmus. Vienas iš variantų, kad kooperatyvai kreipsis į Žemės ūkio rūmus, kad mes kreiptumėmės į žemdirbių organizacijas ir veiksmas vyktų toliau. Sprendimai greičiausiai bus priimti artimiausiu metu“, – naujienų agentūrai ELTA sakė ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas.

A. Stančikas perdirbėjus kaltino tikslingai žlugdant vieną gamintojų grupę – susibūrusius į kooperatyvus ūkininkus. Esą bijodami, kad sustiprėję kooperatyvai imsis plačiai paplitusios praktikos steigti savo perdirbimo įmones ir taip išvengti pelno nutekėjimo į perdirbėjų rankas, šie rinkos žaidėjai manipuliuoja kainomis ir stabdo kooperaciją.

„Tai aiškiai matoma dar nuo 2012 m., kai rinkose pieno kainos krito nuo 2 iki 7 proc., kooperatyvams tuo metu jos krito iki 30 proc. Tas pats fenomenas buvo ir 2014 m. pradžioje, kol jokio Rusijos embargo nebuvo – kai perteklinis pienas ėmė judėti Lietuvos link, kainos ženkliai buvo numestos kooperatyvams ir tik vėliau – kitiems pieno gamintojams“, – pavyzdžius vardijo A. Stančikas. ŽŪR pirmininkas viltis deda į ES institucijas, mat Konkurencijos tarnyba, jo žodžiais, viską stebi iš šalies ir jokių veiksmų nesiima.

Indikuotos pieno kainos formulės dedamąsias sudaro pieno miltų, sviesto ir žaliavinio pieno gamybos kainų visuma. Šios trys dedamosios taip pat apskaičiuojamos pagal atskiras formules. Pateikiame indikuotos pieno kainos Europoje pokyčius nuo 2003 m. pamėnesiui.

© 2022 UAB "PIENAS LT"