lt en de

Koronaviruso pagirios pieno sektoriaus perspektyvų nesumenkina

Pasaulio pieno produktų kainos augusios praėjusių metų paskutinį ketvirtąjį, šiemet sustojo. Pasak naujausios „RaboResearch Dairy“ apžvalgos, pavadintos „Koronos pagirios“, dėl viruso COVID – 19 pandemijos, pirkėjai ir pardavėjai bando įvertinti poveikį rinkai. Akivaizdu, kad susitraukus HORECA sektoriui, keičiasi vartotojų mitybos įpročiai.

„Pasaulinės pieno produktų kainos jau demonstruoja nestabilumą“, - sako Michaelas Harvey, „RaboResearch“ vyresnysis pieno produktų analitikas. Jis tikisi, kad Kinijos vartotojų pirkimo įpročiai normalizuosis iki 2020 m. antrojo pusmečio, o pagerėjimas kai kuriose tiekimo grandinėse matomi jau dabar. Šiuo metu kainų sumažėjimo rizika arba vėluojantis Kinijos atsigavimas, verčia susirūpinti dėl kainų mažėjimo.

Tokiomis aplinkybėmis svarbu atkreipti dėmesį, kad pieno gamyba svarbiausiuose septyniuose regionuose  auga. Pernai išaugęs ES importas į Kiniją 14%, šiemet mažėja. Greta šios aplinkybės, dideli tiekimo grandinės sutrikimai, įskaitant didelę konkurenciją dėl konteinerių visame  pasaulyje, ir augantis  pieno perteklius eksporto regionuose išlaikys spaudimą pasaulinėms rinkoms ir mažins kainas per visus 2020 m. Kita vertus, ekspertai prognozuoja, kad pieno pertekliaus augimas bus pristabdytas. Tuo tarpu lėtėjant ekonomikai ir mažėjant maisto prekių kainoms, didesnę naudą pajus pirkėjai tose šalyse, kuriose gyventojai yra jautrūs kainoms ir nėra priklausomi nuo pajamų iš naftos. Atsižvelgiant į šią 2020 metų prognozę, tai turėtų lemti nuosmukį pasaulinėse pieno rinkose.

Mantas Rudaitis, ŽŪK „Pienas LT“ generalinis direktorius sako, kad bendra pieno produktų paklausa ilgalaikėje perspektyvoje turi augimo tendencijas.

„Dabartinę situaciją dėl COVID – 19 pandemijos reikėtų vertinti kaip Force Mojeure aplinkybę, kuri turi įtakos visoms ekonomikos sritims, įskaitant ir pieno sektorių. Rinkos svyravimai, ypatingai tokiomis aplinkybėmis yra normalus procesas. Šiuo metu pieno supirkimo kainos iš tiesų mažėja. Tam yra kelios aplinkybės.

Pirmiausia, bendra pasaulinė pieno produktų kainų mažėjimo tendencija, kurią ypatingai paspartino pasaulinė panika dėl koronaviruso pandemijos. Antra, Europoje, o taip pat ir Lietuvoje, natūraliai sezoniškai augantis gaminamo pieno kiekio augimas  didina žaliavos pasiūlą, o neaugant pieno produktų paklausai, mažėja žaliavos kainos. Tikėtina, kad suvaldžius koronavirusą ir atsistačius vartojimui bei tiekimo grandinėms pasaulinėje rinkoje, pieno produktų kainos normalizuosis. Neišvengiamai išaugs ir žaliavinio pieno kainos. Kaip jau nekartą teigė ekspertai, pieno sektorius yra perspektyvus“, - teigia M.Rudaitis.  

 





© 2022 UAB "PIENAS LT"