lt en de

Pokalbis prie pieno stiklinės. Marija Kurantavičiūtė: „Po 10 metų Pienas LT bus prestižinis pieno gamintojų klubas“

Posakis, kad žmogų pagal drabužį sutinkame, pagal protą palydime, Marijai Kurantavičiūtei dera kaip niekam kitam. Elegantiška ir stilinga ji išsiskiria iš aplinkos tik pasirodžiusi. Vėliau ji atkreipia bet kurio pašnekovo dėmesį sklandžia kalba ir profesionaliomis įžvalgomis.

Kartą pietaujant Marija užsiminė, kad ji po studijų Škotijoje, po kurių jai vėrėsi platus profesinis pasaulis bet kurioje šalyje, ji sugrįžo į gimtąjį Kauną ir pradėjo dirbti projektų vadove mūsų kooperatyve „Pienas LT“.

Kabineto diskusijose mane žavi Marijos gilus vertybinis požiūris į bendražmogiškus santykius ir politinius procesus.  Šios jaunos merginos nuomonė visuomet pasižymi konstruktyvumu ir aukšta bendravimo kultūra.

 Sėdom kartu prie pieno stiklinės pasidalinti nuomonėmis apie mūsų darbą kooperatyve ir jo prasmę.    

  • Tavo istorija apie sugrįžimą po studijų Škotijoje mane seniai intrigavo. Kas vis dėlto tave paskatino ne tik sugrįžti namo, bet ir pasirinkti jaunai miestietei neįprastą darbo vietą - žemės ūkio kooperatyvą „Pienas LT“?

Ne kartą esu sakiusi ir sau, ir artimiesiems, kad tai „Pienas LT“ sugrąžino mane į Lietuvą. Nors niekuomet nebuvau šios minties atsisakiusi, tačiau aiškių terminų dėl grįžimo į tėvynę neturėjau. Maniau, kad tai įvyks po to, kai daugiau pamatysiu pasaulio. Taip susiklostė, kad nebereikėjo blaškytis, nes geriausia ten, kur namai.

Bakalauro ir magistro laipsnius apsigyniau universitetuose Škotijoje. Mūsų studentiškas  miestelis buvo labai jaukus. Čia viskas buvo pritaikyta studentams ir ... naftos pramonei. Susipažinti su kitomis pramonės šakomis galimybės buvo ribotos. Apsisprendžiau keliauti kitur, tačiau dar buvau nepasirinkusi kur.

Grįžau po magistrantūros studijų namo. Taip jau atsitiko, kad susidūrė mano ir „Pienas LT“ keliai. „Pienas LT“ ieškojo žmogaus, kuris galėtų vystyti įvairius įmonės projektus. Po pažinties su Nagliu susidomėjau jo požiūriu į verslą, pieno gamintojų kooperaciją ir jos svarbą Lietuvai. Mane sužavėjo jo aiški įmonės vizija ir strategija.  

Dirbti pradėjau 2017 metų vasarį. Iš pradžių buvo kiek neramu - turėjau daug lūkesčių, netgi iliuzijų. Didelį poveikį darė stereotipai, kurie susiformavo dar studijų metais užsienyje. Kadangi niekuomet nebuvau  dirbusi Lietuvoje – mokytis  išvažiavau po mokyklos - girdėjau daug neigiamų atsiliepimų. Buvo sakoma, kad Lietuvoje jaunam žmogui nėra perspektyvų, niekas nevertina jo pastangų, talento. Mano nuomonė radikaliai pasikeitė pradėjus dirbti „Pienas LT“.  Kolektyvas mane sužavėjo nuo pat pradžių. Nors gamykla buvo tik pradėjusi dirbti, komandą sudarė išsilavinę, plataus akiračio ir savo srities profesionalai. Šiandien drąsiai prieštarauju minėtiems stereotipams ir stengiuosi dalintis savo gerąja patirtimi.

  • Įdomu tai, kad tokius stereotipus apie darbuotojų nepakankamą įvertinimą turi ir vyresnio amžiaus darbuotojai. Jų profesinės kompetencijos, dažnai sustiprintos gyvenimiška patirtimi, lieka neatskleistos. Vis dėlto, jau ne kartą pastebėjau, kad dirbant vienoje komandoje ir atsisakius išankstinių nuostatų, yra įveikiami psichologiniai barjerai - ir jauni, ir vyresni darbuotojai papildo vienas kitą, o komanda pasiekia aukštų rezultatų.

Gyvenimo patirties nemoko jokia mokykla.  Pradėję dirbti kartu, galime daug vienas iš kito pasimokyti. Keičiamės žiniomis, pasidaliname patirtimi.

  • Kaip kiekvienas mūsų komandos narys, pati taip pat esi profesionalė – profesionali projektų vadovė. Kaip vertini savo profesinius pasiekimus per kiek daugiau nei metus darbo šioje įmonėje?

Mano darbo specifika daugeliui žmonių vis dar yra menkai suprantama. Mano profesija - projektų valdymas. Vadovaujuosi bendriniais vadybos principais, tokiais kaip rizikos valdymas, komandos valdymas, projekto etapų planavimas, biudžeto planavimas ir įgyvendinimas, kokybės kontrolė ir t.t. Negaliu būti eksperte visose srityse, todėl, kad pasiektume užsibrėžto rezultato, turiu gebėti tinkamai koordinuoti veiklos turinį, kurį sukuria kiti specialistai.

Iš  „Pienas LT“ komandos gavau tikrai daug. Pagerėjo ne tik mano įgūdžiai atliekant konkrečius darbus, bet ir įgijau daugiau žinių iš kitų sričių. Prieš darbą „Pienas LT“ net neįsivaizdavau, kiek daug galim pagaminti iš pieno! Projektų valdymo srityje išvystėme procesus, įvedėme daugiau tvarkos. Jau turime išvystę procesus investicijų planavimui ir vertinimui, sprendimų priėmimui. Mūsų komandos poreikiams stengiausi pritaikyti ankstesnėje įmonėje įgytą patirtį ir neapkrauti jos biurokratinėmis procedūroms.

  • Darosi aišku, kad be projektų valdymo, kaip ir be komunikacijos, šiuolaikinė įmonė išsiversti nebegali. Vis dėlto, iš patirties galiu tvirtinti, kad dažnas mielai mini šias profesijas, tačiau apie veiklos turinį nedaug supranta. O juk mudviejų profesijos tam tikra prasme yra panašios – mes kuriame rėmus, kurių turinį užpildo specialistai, ir  prižiūrime, kad šie rėmai veiktų sklandžiai ir duotų naudą įmonei.

Kuo toliau, tuo labiau tarpdisciplininiai ryšiai tampa glaudesni. Šiuolaikinėje inovatyvioje įmonėje atitinkami gebėjimai turi būti stiprinami kaip prioritetiniai. Juk visos sritys įmonėje yra tarpusavyje susijusios.

  • Dažnai vartoji žodį bendruomenė.  Mūsų kooperatyve ją sudaro sąlyginai skirtingos kultūrinės  grupės – miestiečiai darbuotojai ir ūkininkai iš provincijos. Tačiau mudvi kalbame apie mokymosi svarbą. Ko išmokai iš ūkininkų?

Gerbiu ūkininkus - šio kooperatyvo steigėjus ir dabartinius narius - už drąsą. Iš jų pusės buvo labai drąsu prieš 10 metų investuoti į šią gamyklą. Imtis iniciatyvos ir žengti žingsnį, o ne laukti, kol kas nors kitas nulems tavo likimą yra įkvepiantis dalykas – to galima pasimokyti. Kita vertus, kooperatyvas kaip veiklos darinys man yra artimas vertybine prasme.

  • Pienas LT nariai atlieka tris vaidmenis – ūkininko, investuotojo ir bendruomenės nario. O kokius vaidmenis siūlytum prisiimti mūsų darbuotojams?  

Mūsų bendruomenėje darbuotojai turi būti jungiamasis elementas. Investuotojas, t. y. ūkininkas atlieka svarbų darbą iki gamyklos vartų - gamina kokybišką pieno žaliavą. Mūsų, darbuotojų, užduotis yra sukurti  šiai žaliavai pridėtinę vertę. Turime ir patys įsisavinti, ir ūkininkams padėti geriau suprasti įmonės veiklos specifiką, tai kas duoda naudą. Darbuotojai atsakingi už tinkamą dialogą  ir ūkininkų – investuotojų lūkesčių pateisinimą.

  • Kaip apibūdintum mūsų įmonės organizacinę kultūrą?

Per šiuos darbo metus įsitikinau, kad čia dirba savo srities profesionalai. Iš pažiūros, gal ne viskas pastebima, tačiau esame komanda, kurioje nuoširdžiai padedame vienas kitam. Suprantame atsakomybę dirbti ne šiaip savininkams, bet Lietuvos ūkininkams.

Tikiu, kad ilgainiui išmoksime į krizes ir iššūkius reaguoti šiek tiek ramiau. Perprasime ir suvoksime, kad  rinka nuolat keičiasi, todėl mums belieka būti geranoriškiems vieni su kitais ir dirbti atsakingai, sąžiningai ir prieš save, ir prieš bendruomenę.

  • Ką manai apie pieno gamintojų kooperaciją? Kokia šio proceso ateitis Lietuvoje?

Manau, kad pieno gamintojų kooperacija yra labai pažangus procesas. Kartu galime nuveikti daug daugiau. Konkurencija yra būtina, tačiau ji turi būti tobulėjimo variklis, bet ne pagalių kaišiojimas į ratus.

Lietuviai pasižymi individualizmu. Tačiau pažvelgus į mūsų istoriją, akivaizdu, kad jei labai reikia, sugebame susivienyti,  ir tuomet ši vienybės jėga padaro neįmanomus dalykus. Manau, kad dar labiau paaštrėjus konkurencijai, sulauksime pieno strategijos plėtotės ir jungtinių Lietuvos pieno gamintojų pastangų, kuriančių palankesnes sąlygas žemės ūkyje.

  • Žiemą švęsime Pienas LT dešimtmetį. Koks bus šis kooperatyvas po 10 metų?

Tikiu, kad po  10 metų Pienas LT bus prestižinis pieno gamintojų klubas, kuriame narystė bus ne tik prestižas, bet ir galimybė pasinaudoti išskirtiniu profesionalumu, patirtimi. Ši patirtis ateis ne iš knygų, bet iš versliausių ir sėkmingiausių pieno gamintojų ilgametės patirties. Tai bus klubas,  į kurį ūkininkai norės įstoti ne tik dėl sąžiningos kainodaros, bet ir dėl galimybės pasinaudoti patirtimi.

Sparčiai tobulėjame, tad 10 metų yra pakankamas laikotarpis, per kurį galime tai pasiekti.

© 2022 UAB "PIENAS LT"