lt en de

DELFI: Pokyčiai pieno baltymų ir riebalų rinkoje

Dėl neatitikimo tarp pieno gamybos ir pieno produktų vartojimo, visame pasaulyje vyksta vis dažnesni pieno produktų rinkų trumpalaikiai svyravimai. Pieno riebalų kainos – ypač sviesto – pernai buvo netolygiai išaugusios, lyginant su pieno baltymų dalimi.

2017 metais pasaulinėms pieno baltymų kainoms neigiamą įtaką turėjo perteklinės pieno baltymų atsargos Europoje ir Amerikoje. Ypač didelį neapibrėžtumą vartotojams sukūrė nugriebto pieno miltelių (toliau NPM) atsargos Europos intervenciniuose sandėliuose ir Europos Komisijos ketinimai realizuoti šias atsargas rinkoje. Pasaulinis NPM suvartojimas siekia apie 5,5 mln. tonų per metus. Didžiosios gamintojos ir eksportuotojos (ES, Naujoji Zelandija, JAV, Australija ) kartu suvartoja tik 1,5 mln. tonų per metus, kai tuo tarpu atsargos vien tik ES šalyse ir JAV metų pabaigoje siekė apie 600 tūkst. tonų. Per 2017 metus NPM atpigo trečdaliu, o 2018 metų  balandžio mėnesį vidutinė kaina ES pasiekė žemiausią lygį per du dešimtmečius – 1,3 Eur/kg.

Aukštesnės pridėtinės vertės, tačiau santykiniai daug mažesnio suvartojimo negu NPM, pieno baltymų produktai - pieno baltymų koncentratai, išrūginių baltymų koncentratai, kazeinai ir kazeinatai taip pat iki metų pabaigos atpigo 20 - 30 proc.  

Pernai pasaulinis pieno riebalų trūkumas ir didelė paklausa JAV, Europoje ir Azijoje nulėmė spartų sviesto kainų šuolį. Gamintojai, nenorėdami dar labiau padidinti NPM perteklių, atsisakė didinti sviesto gamybą papildomam poreikiui patenkinti. Sviesto kaina labiausiai išaugo ES šalyse. Vidutinė ES didmeninė sviesto kaina rugsėjį pasiekė 6,5 Eur/ kg, o kai kuriose šalyse narėse perkopė ir 7 Eur/ kg. Taip pat brango ir visi kiti pieno riebalų dalį turintys produktai, pavyzdžiui sūriai, nenugriebto pieno milteliai.

Pasaulyje augusios pieno supirkimo kainos paskatino ūkininkus didinti pieno gamybą, dėl to 2017 metų  ketvirtąjį ketvirtį pasaulinis pieno prieaugis jau tapo perteklinis. Tuo metu vartotojai dėl praėjusią vasarą rekordiškai išaugusių sviesto kainų pradėjo ieškoti šio produkto pakaitalų. Dėl sumažėjusios sviesto paklausos kainos pradėjo kristi - 2018 metų sausio mėnesį vidutinė didmeninė kaina ES siekė jau 4,4 Eur/kg .Tai sąlygojo ir grietinėlės kainų kritimą nuo  3,1 Eur/kg 2017 metų  rugsėjį iki 1,7 Eur/kg 2018 metų sausį.  

Įsivyrauja stabilumo nuotaikos

Nuo šių metų vasario pieno riebalų paklausa vėl atsigauna. Vokietijoje, Prancūzijoje, Nyderlanduose didmeninės sviesto kainos gegužės mėnesį jau perkopė 6 Eur/ kg lygį. 2018 metų pirmoje pusėje dėl pieno pertekliaus Europoje ir Amerikoje pasaulinės kitų pieno produktų kainos dar neskubėjo stipriau augti, tačiau pieno produktų rinkoje jau vyrauja stabilumo nuotaikos.

Šalti orai kovo ir balandžio mėnesiais Europoje bei sausros Naujojoje Zelandijoje sumažino pieno gamybos prieaugį. Jei pasaulinė pieno gamyba sumažės 2018 metų antroje pusėje, tikimasi spartesnio pieno produktų kainų augimo, o sviesto kainos gali viršyti ir praeitų metų rekordus.

Pieno baltymų kainų kritimas stabilizavosi

Iki šių metų gegužės mėnesio Europos Komisija sėkmingai realizavo 75,7 tūkst. t (iš 376 tūkst. t) NPM iš intervencinių sandėlių. Tiek gamintojų, tiek vartotojų nusistebėjimui tai neturėjo neigiamo poveikio baltymų kainoms.

Balandžio pabaigoje ilgą laiką trukęs pieno baltymų kainų kritimas stabilizavosi. Tam įtakos turi stipri pieno baltymų miltelių paklausa Pietryčių Azijoje, ypač Kinijoje. Vidurio Rytai – Šiaurės Afrikos regionas, pakilus naftos kainoms, taip pat didina importuojamų pieno baltymų miltelių kiekius. Galbūt, keičiasi ir stambiausių vartotojų sentimentai - didelės NPM atsargos intervenciniuose sandėliuose sensta ir nebekuria konkurencijos naujai  gamybai. Toliau vyraujant tokioms tendencijoms, 2018 metų antroje pusėje jau galimas pieno baltymų rinkos atsigavimas.

ŽŪK „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Naglis Narauskas įsitikinęs, kad šiandien Lietuvos ūkininkams svarbu nuolat domėtis, kas vyksta aplink juos ir pasaulio pieno rinkoje. „Atsižvelgdami į sukauptas žinias, jie galės geriau įvertinti savo strategijas artimiausių 3 – 5 metų perspektyvoje ir surasti būdų, kaip prisitaikyti prie pieno rinkos svyravimų ir tapti labiau konkurencingiems“, - sako N.Narauskas.  

Parengta pagal publikaciją Pokyčiai pieno baltymų ir riebalų rinkoje 

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/agro/agroverslo-naujienos/pokyciai-pieno-baltymu-ir-riebalu-rinkoje.d?id=78192979

© 2022 UAB "PIENAS LT"