lt en de

,,Verslo žinios". Žemės ūkis: stambieji užgožė saulę"

Kooperacija stringa

Viena priežasčių, kodėl smulkieji ūkiai Lietuvoje jaučiasi labai pažeidžiami ir dažnai iš verslo pasitraukia, – menka kooperacija. Logiška, kad rinkoje, kur daugumą žemių dirba ir didžiąją dalį produkcijos pagamina stambūs ūkiai, smulkieji yra nekonkurencingi. Čia Lenkija vėl gali būti pavyzdys.

„Kooperacijos lygis Lenkijos pieno sektoriuje siekia 75%, o Lietuvoje šis rodiklis – vos 30%“, – lygina Naglis Narauskas, žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos pirmininkas.

Jo teigimu, Lenkijoje pieno gamintojai ir perdirbėjai bendradarbiauja, nes tai jiems abipusiškai naudinga, o Lietuvoje „tarp gamintojų ir perdirbėjų yra įsisenėjusios ežios, kurias būtų galima pavadinti toksiškomis.“

Pašnekovo duomenimis, pernai Lenkijoje pieno gamyba jau augo 5%, o Lietuvoje ji vis dar smuko 1%.

Apie kooperaciją daug kalbama, jai skatinti kuriamos programos, dalijami milijonai eurų, tačiau iš esmės ji stovi.

Dėl to kaltinti vien valstybės politikos greičiausiai nederėtų: ūkininkai patys kratosi bendradarbiavimo, kooperacija jiems asocijuojasi su sovietmečio kolūkiais.

Lietuvoje per metus susikuria 20–30 kooperatinių bendrovių ir šis skaičius jau kelerius metus neauga. Iš viso šalyje kooperatyvų yra vos per du šimtus.

Publikacijos autorius Matas Miknevičius.

Visą publikaciją skaitykite ,,Verslo žinios", sausio 24 d. arba https://www.vz.lt/agroverslas/2018/01/24/zemes-ukio-politika-lietuvoje-salutinis-stiprejimo-efektas#ixzz55CDd401e

© 2022 UAB "PIENAS LT"