lt en de

„Pienas LT“ analitikas: „Įžengsime į naują nesubalansuotos pasiūlos ir paklausos laikotarpį“

Nuo 2014 m. rugpjūčio Rusijos paskelbtas embargas Vakarų bloko valstybėms, o taip pat Europos Sąjungos pieno kvotų panaikinimas yra tik du veiksniai iš daugelio, darančių įtaką pasaulinėms pieno rinkos tendencijoms. Bent jau taip mano ŽŪK „Pienas LT“ analitikas Nerijus Jakubauskas. „Lietuvoje dažnai kalbame apie pasaulinę pieno rinką, tačiau iš esmės visi norime žinoti, kokios yra ir gali būti pieno kainos Lietuvoje. Jau daug kartų esu minėjęs, kad kainų klausimas Lietuvoje tik iš dalies priklauso nuo pasaulinių tendencijų“, – pabrėžia N.Jakubauskas.

Jis dabartines tendencijas rinkoje vertina kaip pieno paklausos ir pasiūlos normalizavimosi laikotarpį. Esą 2015-2016 m. pasaulinė pieno ir pieno produktų pasiūla buvo didesnė, nei paklausa. Dėl šios priežasties JAV ir Europos Sąjungos sandėliai prisipildė pieno produktų atsargomis. „Įdomu tai, kad labai mėgstama spekuliuoti Rusijos maisto produktų embargo ir Europos Sąjungos pieno kvotų panaikinimo temomis, nors pasaulinėje pieno rinkoje tų dedamųjų yra kur kas daugiau, – įsitikinęs N.Jakubauskas. – Pasaulyje yra regionų, vartojančių pieno produktus, bet neturinčių tam pakankamai pinigų. Yra tokių regionų, kuriuose vartotojų perkamoji galia didesnė, bet pieno produktų vartojimo kultūra ne tokia kaip mums norėtųsi“.

Analitiko nuomone, yra ir šalys (Airija, Australija, N. Zelandija, Brazilija, Venesuela), kur pieno gamyba labai smarkiai priklauso nuo gamtos sąlygų. Pavyzdžiui, per paskutinį pusmetį ir, iš esmės dėl gamtinių sąlygų, Australijoje pieno gamyba sumažėjo 8 proc., o Naujojoje Zelandijoje – 2,5 proc. Pasauliniu lygiu tai nėra daug, tačiau jei lygintume su Lietuva, tai pasaulyje „dingo“ toks kiekis žaliavos, kokį pagamintų net kelios Lietuvos.

„Pridėkime dar ir tai, kad Kinija, kur pieno produktų buvo suvartota mažiau, nei buvo prognozuota, šis kiekio sumažėjimas tiesiogiai koreliuoja ir su vartojimo sumažėjimu“, – mano N.Jakubauskas.

ŽŪK „Pienas LT“ eksperto nuomone, pasaulyje reguliuojasi pieno paklausa su pasiūla. „Tai truks visus 2017 metus ir tikiuosi į 2018 metus pasaulis įžengs su labiau subalansuota gamyba. Štai tada prasidės naujas ciklas, kai pieno kainos, tikėtina, pradės kilti, gamyba didėti. Po viso to įžengsime į naują nesubalansuotos pasiūlos ir paklausos laikotarpį“, – sako N.Jakubauskas.





© 2022 UAB "PIENAS LT"