lt en de

Analitikas: dabar palankiausias laikas ruoštis naujoms krizėms

Įvykus eilinei pieno produktų prekybos sistemos „Global Dairy Trade“ (GDT) sesijai, GDT prekybos indeksas kilstelėjo 4,5 proc. – iki 1046 punkto. Primename, kad lapkričio 1 d. GDT indeksas kilo 11,4 proc. (1001 punktų).

„Rezultatai džiuginantys visose pieno produktų dedamosiose, pradedant riebalais ir baigiant baltymine frakcija – lieso pieno miltais (SMP), – prekybos sesijos rezultatus komentavo ŽŪK „Pienas LT“ pardavimų vadybininkas Nerijus Jakubauskas. – Labiausiai džiugina lieso pieno miltų (SMP) ir sūrių kainų augimas, nes šiandien šių produktų kainos Okeanijos regione tapo aukštesnės už Europoje fiksuojamas“.

Pasak pieno rinkos analitiko, šie faktoriai sudaro prielaidas palankesniam Europos Sąjungos pieno produktų eksportui. „Tai, savo ruožtu, sudaro geras prielaidas ir žaliavos supirkimo kainų didėjimui“, – neabejoja N.Jakubauskas.

Sykiu pieno rinkos ekspertas pataria mūsų šalies pieno gamintojams ruoštis naujoms pieno rinkos krizėms, kurių neišvengiamai bus, atsižvelgiant į ekonominių veiksnių, rinkos svyravimų cikliškumą.

„Dabar palankiausias laikas ruoštis naujoms krizėms rinkoje. Vertėtų susimąstyti, kokių veiksmų imtis, kad krizė neužkluptų iš netyčių. Deja, kaip rodo patirtis, ūkininkai dažnai džiaugiasi, kai rinkoje supirkimo kainos didėja ir kurį laiką išlieka aukštos, tačiau nesiima veiksmų, kurie užėjus krizėms amortizuotų praradimus. Čia nėra vieno patarimo, nes kiekvieno ūkio situacija unikali ir jo savininkas turėtų apsvarstyti, kaip sukaupti tam tikrą rezervą, „pasidėti pagalvę“, kad krizė nebūtų skaudi“, – akcentavo N.Jakubauskas.

Pasak rinkos analitiko, GDT indekso kilimui veikiausiai įtaką padarė ir šią savaitę Naująją Zelandiją supurtęs žemės drebėjimas, nes sustojo dalis pieno perdirbimo pajėgumų.

„Galima tik pakartoti, kad pastaraisiais mėnesiais fiksuojamas tvaresnis pieno produktų kainų augimas, kuris nuteikia gana optimistiškai. Atsižvelgiant į tai, kad netrukus prasidės prieškalėdinis laikotarpis ir vartotojai pirks daugiau pieno produktų, kol kas nėra pagrindo nerimauti, kad pieno supirkimo kainos kris“, – pastebi N.Jakubauskas.

Jis pabrėžė, kad kainų augimui įtaką daro ir žaliavinio pieno kiekio sumažėjimas Europoje ir Okeanijos regione. Pavyzdžiui, Australijoje šiemet žaliavinio pieno kiekis sumažėjo 9,94 proc., palyginti su praėjusiais metais. Naujojoje Zelandijoje šis sumažėjimas nors ir nežymus (-0,19 proc.), bet jis irgi yra. Didesni pieno kiekio praradimai matomi Brazilijoje (-6,4 proc.), Argentinoje (-11,4 proc.), Ukrainoje (-2,8 proc.)





© 2022 UAB "PIENAS LT"