lt en de

Pieno gamintojai jau naudojasi skaidresniu supirkimo kainų palyginimo įrankiu

Lietuvos pieno sektoriuje atsirado daugiau aiškumo ir skaidrumo, kai Žemės ūkio ministerija iš karto po Naujųjų metų paskelbė informaciją apie vidutines faktines (su priedais ir nuoskaitomis) bazinių rodiklių pieno supirkimo kainas už 2016 metų spalio mėnesį pagal atskiras pieno tiekėjų kategorijas.

Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatyme šių kategorijų yra dešimt.

ŽŪM duomenimis, spalio mėnesį „Pienas LT“ žaliavos tiekėjams vidutiniškai mokėjo po 0,231 euro už kilogramą ir Lietuvoje užėmė ketvirtą vietą tarp visų pieno supirkėjų. Atskirose pieno tiekėjų kategorijose, kai ūkiai per dieną pagamina iki 100 ir nuo 100 iki 200 kg pieno, kooperatyvo mokama žaliavos supirkimo kaina spalį apskritai buvo aukščiausia.

„Kainų palyginimo galimybė labai svarbi, nes ir mes nuosekliai kartojome, kad tik skaidresnė aplinka gali pasitarnauti visam pieno sektoriui, pradedant pieno gamintoju ir baigiant pieno perdirbėju. Galima tvirtinti, kad pieno rinka Lietuvoje pradėjo naują savo vystymosi etapą“, – sako ŽŪK „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Naglis Narauskas.

Patobulintos tvarkos nauda akivaizdi visiems rinkos žaidėjams, nes pirmiausiai mažina nesusikalbėjimą tarp pieno gamintojų, perdirbėjų ir valstybinių institucijų. Šiuo atveju pieno rinkoje atsiranda daugiau skaidrumo, o tai ilgainiui padidins viso pieno sektoriaus patrauklumą.

„Skaidresnė aplinka didina konkurenciją ir tarp pieno supirkėjų, nes sumažinama manipuliavimo kainomis galimybė. Ūkiams suteikiama daugiau aiškumo, pasirenkant galimą pieno supirkėją, o tai ypač svarbu mažesniems ūkiams, kurių Lietuvoje yra dauguma. Iki šiol šių ūkių galimybės objektyviai vertinti situaciją būdavo ribotos“, – neabejoja N.Narauskas.

„Pienas LT“ valdybos pirmininkas mano, kad pradėjusi skelbti patobulintą informaciją apie pieno supirkimo kainas, ŽŪM neabejotinai sukūrė instrumentą, padėsiantį įgyvendinti Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo nuostatas, nes dabar ir pieno ūkiai galės pasitikrinti, ar šio įstatymo laikomasi.

© 2022 UAB "PIENAS LT"