lt en de

Albertas Gapšys: „Pieno produktų brangimas pasaulyje – dar ne krizės pabaiga“

 Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys įsitikinęs, kad nedidelis pieno produktų brangimas pasaulio rinkose dar nerodo krizės pabaigos, nes išlieka didelis žaliavos perteklius. Tačiau jis mano, kad jau pasiektas nuosmukio dugnas.

„Pernai Naujoji Zelandija, JAV ir Europa pagamino apie 4,6 mln. tonų daugiau pieno, bet eksportavo 0,2 mln. tonų mažiau produktų. Taigi matome akivaizdu žaliavos perteklių, – agroverslo naujienų portalui Agroeta aiškino A.Gapšys. – Disbalansas yra ir šiemet: pieno gamyba didėjo 3,6 mln. tonų, bet tik 1 proc. augo eksportas. Krizė dar nesibaigia, nes lieka pieno gamybos perteklius. Bet jau pasiektas dugnas.“

A.Gapšys primena, kad pernai taip pat buvo fiksuotas netgi dar didesnis pieno produktų kainų didėjimas nei šiemet, bet po to pieno supirkimo kainos krito 15 proc. Be to, pieno produktų kainų didėjimą Europoje pajausime daug vėliau nei kitur, nes čia sukurtas dar didesnis perteklius. „ES padarė klaidą, kad 2015 m. panaikino kvotas pieno gamybai, o po to teko skirti 500 mln. eurų paramai. Tai neūkiškas sprendimas, nes jis mažai pagelbės“, – mano ekspertas.

Pasak A.Gapšio, Lietuvoje pieno supirkimo kainos padidėjo 5 proc., nes yra nusiritusios giliai į dugną ir tik dabar pradedama iš jo lipti. „Tačiau matau, kad prekybos tinkluose rugsėjo 22 d. lyginant su pernai tuo pačiu metu pieno produktų kainos beveik nedidėjo ir net mažėjo: pieno litras kainuoja 0,64 Eur, pernai  – 0,65,  25 proc. riebumo varškės sūris kainuoja 5,82 Eur – 2 proc. mažiau nei pernai, sviestas – proc. mažiau. Tik grietinė nuo 1,18 Eur pabrango iki 1,19 Eur. Supirkimo kaina krito apie 50 proc. – nuo 0,37 Eur 2014 m. iki 0,19 Eur dabar, o prekyboje produktų kainos sumažėjo tik 10 – 15 proc.“, – pastebi A.Gapšys.

Jis mano, kad prošvaisčių mūsų pieno gamintojai gali tikėtis kitais metais, o pasaulyje pieno pasiūlos ir paklausos pusiausvyra turėtų normalizuotis 2018 m.

 

Agroeta

© 2022 UAB "PIENAS LT"