lt en de

Pieno produktų brangimas pasaulyje – dar ne krizės pabaiga

Pasaulio rinkose fiksuojamas pieno produktų brangimas dar nereiškia, kad vyksta teigiamas lūžio pieno gamybos sektoriuje, mano  Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys. „Per pusantrų metų tokių pakilimų jau būta ne vienas, bet po to vėl ateidavo nuosmukiai, – kalbėjo A.Gapšys. – Vienintelė viltis, kad dėl sausų orų kylančios grūdų kainos kilstelės ir maisto produktų kainas.“ Eksperto nuomone, ES krizė gali užsitęsti dėl didėjančios pieno gamybos. „Ankstesni pieno supirkimo kainų nuosmukiai nesitęsdavo ilgiau kaip pusantrų metų, o ši krizė dėl padidėjusios pasiūlos, kai buvo panaikintos kvotos, jau trunka daugiau kaip dvejus metus. ES prognozuoja, kad pieno rinka turėtų normalizuotis iki 2018 m. Taigi kokių nors teigiamų permainų greičiausiai sulauksime tik kitais metais“, – mano A.Gapšys.

Pasaulinės pieno produktų prekybos sistemos „Global Dairy Trade“ (GDT) aukcionuose pieno produktų kainų indeksas birželio 1 d. kilo 3,4 proc. Per paskutinę prekybos sesiją labiausiai brango pasukos (+14,2 proc.), nugriebto pieno miltai SMP (+12,1 proc.) ir sūriai (+7,8 proc.). Neigiami rodikliai fiksuoti tik ties rūgštiniu kazeinu (-1,6 proc.) ir nenugriebto pieno piltais (-1,7 proc.). Prekybos sistemos GDT priklauso vienam didžiausių pasaulyje kooperatyvų „Fonterra“, o pokyčiai Okeanijos zonoje Europos rinkas pasiekia maždaug po mėnesio.

Pieno produktų kainų kilimas fiksuojamas ne tik Okeanijoje, bet ir Jungtinių Amerikos Valstijų bei Europos Sąjungos rinkose. Gegužės 27 d. duomenimis JAV brango visi pieno produktai, pradedant sūriais (+5,2 proc.) ir baigiant SMP bei WMP milteliais (atitinkamai +1,2 ir +4,4 proc.). ES rinkoje birželio 1 dieną užfiksuoti taip pat optimistiniai rodikliai. Taip sūrių kainos kilo +0,1 proc., sviesto +4,8 proc. ir WMP miltai +3,1 proc. Nekito tik SMP miltų kainos.





© 2022 UAB "PIENAS LT"