lt en de

“Fitch Ratings“: pieno kainų augimas galimas tik 2017 metais

Reitingų agentūros „Fitch Ratings“ ekspertai teigia, kad pieno kainoms grįžti į ankstesnes aukštumas trukdo didėjanti pieno gamyba. Situaciją apsunkina pernelyg menkas pasaulinės ekonomikos augimas, kai Kinijoje pieno paklausa yra ne tokia didelė kaip tikėtasi, o taip pat Rusijos paskelbtas embargas vakarų valstybių pieno produktų eksportuotojams. „Fitch Ratings“ prognozuoja, kad situacija rinkoje neturėtų keistis trumpalaikėje ir vidutinėje perspektyvoje. Tai reiškia, jog padėtis neturėtų keistis artimiausius 3-5 mėnesius, o gali užtrukti ir iki vienerių metų. Pieno produkcijos kainos tai nežymiai kris, tai nežymiai didės, bet išliks ties panašiomis reikšmėmis. Pieno produkcijos kainos pasiekė rekordines aukštumas 2013/2014 m. verslo metais, tačiau nuo 2014 m. birželio pradėjo sparčiai ristis žemyn. Pieno produktų prekybos sistemos „Global Dairy Trade“ (GDT) indeksas 2014/2015 m. išgyveno 38 proc. kritimą. Nuo to laiko ir iki 2016 m. kovo 15 d. GDT indeksas pakrito dar maždaug 20 proc.

Pieno sektoriaus nestabilumui nuo 2014 m. didžiausią įtaką padarė reguliavimo taisyklių pakeitimai, geopolitiniai faktoriai ir pasaulinės pieno produktų paklausos pasikeitimai. „Nestimuliuojamas pieno produktų vartojimas visuomenėje ir menka pieno produktų paklausa greičiausiai, nepakeis padėties šiemet, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje pieno produktų poreikis padidės ir tam nulems fundamentalūs veiksniai. Tačiau tik 2017 m. pieno produktų paklausa padidės ir tik tada galima laukti stabilesnio pieno kainų augimo“, – sako ekspertai. 

„Fitch Ratings“ specialistai aiškina, kad Europos Sąjungoje dėl kvotų atšaukimo pieno gamyba nemažėja. Pieno produktų eksporto apimtis Europos Sąjunga šiemet padidino maždaug 6 proc., palyginti su 2015 m. ekvivalentu. „ES šalys pieno gamybos nemažina, siekdamos ne tik ją didinti, bet ir norėdamos padidinti eksporto apimtis apskritai“, – aiškina ekspertai. Europos Komisija prognozuoja, kad pieno gamyba šiemet Europos Sąjungos šalyse padidės maždaug 1,4 proc. Ši bendrija turėtų išlikti stambiausia pieno eksportuotoja pasaulyje (perskaičiavus eksportuotus pieno produktus į pieną) ir jos dalis sudarytų 32 proc. viso pasaulinio pieno eksporto. Savo ruožtu Naujoji Zelandija, kuri laikoma antra pagal dydį pieno eksportuotoja, per 2015/2016 verslo metų 8 mėnesius sumažino pieno produktų eksportą. Tai įvyko dėl pieno kainų griūties ir ūkininkams mažinant bandas. Panašiai sureagavo ir Australijos fermeriai. „Dairy Australia“ prognozuoja, kad per 2015/2016 m. sezoną pieno gamyba šalyje sumažės 1-2 proc. Savo ruožtu Jungtinėse Amerikos Valstijose pieno gamybos apimtys auga.





© 2022 UAB "PIENAS LT"