lt en de

Pieno kainoms nustatyti ministerija siūlo įvesti laikiną įstatymą

Žemės ūkio ministerija siūlo priimti laikinąjį įstatymą, kuris padėtų stabilizuoti pieno kainas, nes į kooperatyvus susijungę smulkieji ūkininkai jau seniai skundžiasi, kad perdirbėjai už pieną moka mažiau, nei jo gamybos savikaina. Pieno supirkimo kainos per pastarąjį pusmetį esą sumažėjo beveik 40 proc., tačiau pieno produktų kainos parduotuvėse ne tik nemažėja, bet kartais ir auga. Be to, perdirbėjai esą kaskart ieško dingsčių ūkininkams už pieną mokėti kuo mažiau. "Jeigu kooperatyvas patieks didesnį pieno kiekį, negu gruodžio mėnesį, tai ta kaina gali nukristi iki 14 euro centų. Tai yra pienas atvežtas į gamyklą, kartu su transporto, pieno surinkimo išlaidomis. Tai praktiškai ūkininkui ta pieno kaina siekia tik apie 12 euro centų", – "Lietuvos ryto" televizijai teigė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Pasak jo, šiuo metu tokių žemų kainų Europoje niekas netaiko, išskyrus Lietuvos perdirbėjus. Pieno gamintojai būgštauja, kad situacija dar labiau suprastės, kai Europos Sąjunga 2015 m. kovo 1 d. panaikins pieno kvotas ir šalyje padidės pieno pasiūla.

"Nežinau, kodėl tyli Konkurencijos taryba, kad toks pats pienas ir jo kiekis iš kooperatyvo yra superkamas mažesne kaina, nei iš pavienio ūkininko arba bendrovės", – stebėjosi Žemės ūkio ministerijos vadovė Virginija Baltraitienė.

Ji klausia, kodėl perdirbėjai diskriminuoja kooperatyvus. "Mes matome, ar nėra tikslas žlugdyti kooperatyvus, nors kooperatyvai su savo transportu atveža pieną į pienines", – per susitikimą su žurnalistais pareiškė V. Baltraitienė.

Perdirbėjai aiškina, kad pieno kaina neturi nieko bendra su pieno produktų kaina prekybos centruose, neva didžiąją dalį produkcijos perdirbėjai eksportuoja, todėl esą pieno supirkimo kainos nustatomos atsižvelgiant į pieno sektoriaus tendencijas užsienyje, o ne Lietuvoje. Nors Europos Sąjunga šalims narėms draudžia reguliuoti kainas, vis dėlto premjeras Algirdas Butkevičius neabejoja, kad priekaištų iš Europos Komisijos Lietuva nesulauktų. Lietuvos vyriausybė siūlo nustatyti, kokią dalį produktų kainoje gali sudaryti prekybininkų antkainis.





© 2022 UAB "PIENAS LT"