lt en de

"Pieno supirkimo kaina čiuožia žemyn"

Patikėję pažadais, kad pieno supirkimo kaina prasidėjus ganiavos sezonui nekris, pieno gamintojai vėl liko nuvilti - nuo kovo ji čiuožia žemyn su pagreičiu ir yra sumažėjusi iki 20 proc. Rinkos ekspertai guodžia, kad tai neturėtų ilgai trukti, nes ilgalaikė pieno produktų paklausa didesnė negu žaliavinio pieno pasiūla. Praėjusiais metais šio sezoninio reiškinio išvengti pavyko, tačiau šiemet tokios praktikos žadėję laikytis perdirbėjai teisinasi kritusiomis pieno produktų kainomis pasaulinėse eksporto rinkose. Žemės ūkio viceministras Mindaugas Kuklierius teigia, kad kol kas statistikos duomenys dar nerodo pieno supirkimo kainų mažėjimo. „Galbūt tai labiau žemdirbių nuogąstavimai. Jie prevenciškai užbėga už akių, nes paprastai prasidėjus šiltajam laikotarpiui, tradiciškai pieno supirkimo kainos krenta. Čia suveikia sezoniškumas. Kitas dalykas - situaciją diktuoja eksporto rinkos. Su Rusija padėtis nėra pati geriausia, plius visi kiti jau pradeda stumdytis ir Europoje, nes į Rusiją eksportuojame ne vien mes, bet ir suomiai, vokiečiai,  prancūzai. Tiek jiems, tiek mums rinka šiek tiek užsiriša, be to, rusai irgi investuoja apsirūpindami žaliava. Karves auginti pradeda net afrikiečiai. Visi šie faktoriai susideda ir ūkininkai ima nuogąstauti", - sako M. Kuklierius (...)

Jūratė Dovydėnienė (Žemės ūkio kooperatyvo „Pieno puta" direktorė) sako, kad kol kas kainos mažėjimą labiau jaučia kooperatyvai.

„Ganymo sezonui prasidėjus gal kaina ir nekris, bet ji jau spėjo gerokai nukristi, - situaciją ironizuoja J. Dovydėnienė. - Aš galiu kalbėti apie kooperatyvus, tačiau dalis naštos persikelia ant ūkininkų pečių. Kiek žinau, pieninių situacija irgi panaši - kaina pradėjo kristi kovą. Jeigu žiūrėti nuo bendros kainos, kovo-balandžio mėnesį pieno supirkimo kaina kooperatyvams, priklausomai nuo skirtingų pieninių, yra kritusi iki 20 proc." (...)

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis teigia, kad, palyginti su vasario mėnesiu, kooperatyvams  už kilogramą pieno perdirbėjai moka įvairiai - 21, 10 ar 12 centų mažiau.

„Jie vadovaujasi principu „skaldyk ir valdyk", yra prieš kooperaciją ir atskiriems ūkininkams moka didesnę kainą. Iš dalies perdirbėjus galima pateisinti, tačiau mes norime, kad mums, pieno gamintojams, mokėtų daugiau. Skaudu, kad perdirbėjai vienašališkai įspėję prieš 15 dienų gali sumažinti sutartyje numatytą kainą. Čia yra daug politinių žaidimų (...)", - sako J. Vilionis.

 

Manoūkis.lt, 2014 m. balandžio 8 d.

(nuoroda: http://manoukis.lt/naujienos/rinka/18411-pieno-supirkimo-kaina-ciuozia-zemyn)





© 2022 UAB "PIENAS LT"