lt en de

Ekspertai: „Pieno baltymų produktų kainos atsigauna“

Pieno baltymų produktų kainos atsigauna, „brisdamos“ iš istorinių žemumų. Prie šio augimo reikšmingai prisidėjo išaugęs pieno produktų vartojimas. Rinkos ekspertai šių metų pradžioje įvertinę situaciją, prognozuoja pieno gamintojams palankesnę pusiausvyrą tarp pieno paklausos ir pieno produktų pasiūlos. Pernai sausio - lapkričio mėnesiais ES nugriebto pieno miltelių  (NPM) eksportas išaugo 5 %, tačiau pieno gamyba sumažėjo 2 %. Rinkos dalyvių lūkesčius teigiamai paveikė žinia, kad Europos Komisijai pavyko parduoti beveik visas NPM atsargas iš intervencinių sandėlių. 

Pernai lapkritį ES pieno gamyba susitraukė 0,8 % lyginant su 2017 m. lapkričiu. Po beveik pusantrų metų tai pirmas sumažėjusios pasiūlos ženklas. Šiais metais pieno prieaugiui ES darys įtaką 2018 m. sausros padaliniai, kurie dar ilgai gali būti jaučiami. Pasak Olandijos banko „Rabobank“ ekspertų, žemesnės kokybės pašarai bei išaugę skerdimo tempai gali sumažinti pieno prieaugį pirmajame ketvirtyje 0,5 % ir 0,3%  antrajame. Šiuo metu tai yra pagrindinė sąlyga  pasaulinėms pieno produktų kainoms augti.

JAV šiais metais prognozuojamas mažesnis nei 0,75% pieno prieaugis. „Rabobank“ ekspertai teigia,  kad 1,25% šio augimo lems produktyvumo augimas, tačiau 0,5% sumažėjusį prieaugį nulems mažėjančios karvių bandos.

Naujojoje Zelandijoje pieno gamyba augs dėl palankus klimato ir atitinkamai kokybiškesnių pašarų. 2018 - 2019 metų sezonui buvo prognozuota 4,5% augimas, tačiau mažai tikėtina, kad ši tendencija išliks 2019 - 2020 sezone.

2018 m. pabaigoje pasireiškė pirmieji prekybos karo pasauliniame pieno sektoriuje požymiai. Ekspertai  stebėjo rinkų persiskirstymą - JAV vis labiau praranda rinkos dalį Meksikoje ir Kinijoje, tačiau įsitvirtina Filipinuose ir Indonezijoje. Dėl prekybos karo su JAV, auga importas į Kiniją ne tik iš tradicinių JAV konkurentų, Europos ir Naujosios Zelandijos, bet ir Baltarusijos bei Ukrainos.

Dėl išaugusio vartojimo kyla pieno baltymų kainos

Pieno baltymų produktų kainos atsigauna, „brisdamos“ iš istorinių žemumų. Prie šio augimo reikšmingai prisidėjo išaugęs vartojimas. Pernai sausio - lapkričio mėnesiais ES NPM eksportas išaugo 5 %, tačiau  pieno gamyba sumažėjo 2 %. Be to, rinkos dalyvių lūkesčius teigiamai paveikė tai, kad Europos Komisijai pavyko parduoti beveik visas NPM atsargas iš intervencinių sandėlių.  Vidutinė ES NPM kaina šiuo metu siekia 1850 Eur/t (1313 eur/t balandžio mėnesį).

Tikriausiai, rinkos dalyviai pernai nesitikėjo palankesnės situacijos, kadangi Kinijos importas suaktyvėjo tik paskutinį ketvirtį. Kita vertus, juos gana netikėtai užklupo intervencinių sandėlių ištuštėjimas.

Vidurio Rytuose po pernykščio trumpalaikio naftos kainų šuolio ir, atitinkamai, atsigavusios paklausos, liepą – lapkritį pieno miltų, sūrių, riebalų importo apimtys į šį regioną smuko apie 12%.

Kinija pernai metus pabaigė su mažesnėmis atsargomis, negu 2017 m. Nepaisant sulėtėjusio ekonomikos augimo, tikėtina, kad paklausa importui šiemet bus stipri. Pastaruoju metu šios šalies vidaus gamyba daugiau pieno žaliavos nukreipia į šviežių produktų gamybą, o aukštos pieno produktų kainos vidaus rinkoje didina poreikį ingredientų importui.  

Pieno riebalų rinka lieka stabili. Nuo spalio vidurio iki pat sausio sviesto kainos išlaikė aukštesnį lygmenį negu būdinga šiam laikotarpiui. Po šventiniu laikotarpių, kai paklausa būna mažiausia, sausio mėnesį vidutinė didmeninė ES sviesto kaina siekė 4459 eur/t. Kita vertus, dėl rekordiškai išaugusių sviesto kainų pastaruosius 3 metus kai kurie  Europos gamintojai į receptūras įtraukė sviesto pakaitalus. Ankstesnių sviesto kainų viršūnių galime ilgai nematyti – gamintojai atsisakė ketinimų sukurti sviesto deficitą,  mažindami sviesto gamybą 2017- 2018 m. dėl NPM pertekliaus. ES vidutinė didmeninė sviesto kaina šiuo metu siekia 4572 Eur /t, nors Rytų Europos spot rinkoje galima rasti pasiūlymų ir už mažesnę nei 4000 Eur/t kainą.

Apibendrinant, šių metų pradžia lemia pieno gamintojams palankesnę pusiausvyrą tarp pieno paklausos ir pasiūlos. Vis dėlto, išlieka nemažai neapibrėžtumo dėl kietojo „Brexit“ scenarijaus (JK yra gana reikšminga rinkai sūrių importuotoja), Kinijos ekonomikos lėtėjimo ir pasaulinių makroekonominių bei politinių rizikų.

Tomas Raudonius, ŽŪK „Pienas LT“ valdybos pirmininkas

„Dėl neatitikimo tarp pieno gamybos ir pieno produktų vartojimo, visame pasaulyje nuolat vyksta pieno produktų rinkų trumpalaikiai svyravimai. Įvertinę pastarųjų metų pieno rinkos situaciją, ir Europos Komisija, ir ekspertai teigia, kad natūralaus pieno supirkimo kainų koridorius išliks stabilus – jos svyruos tarp 30 ir 35 ct už natūralų pieną. Ekspertai įsitikinę, kad pieno sektorius augs dėl natūraliai augančios paklausos pieno produktams. Todėl Lietuvos ūkininkams svarbu įvertinti savo ūkio strategijas artimiausiems 5 - 7 metams ir nuolat domėtis galimybėmis didinti pieno ūkio efektyvumą bei mažinti pieno savikainą“.

Mantas Rudaitis, ŽŪK „Pienas LT“ generalinis direktorius

„Gamykloje „Pienas LT“ pagaminti pieno baltymų produktai ir grietinėlė parduodami su prekiniu ženklu „BaltMilk" 33 pasaulio šalyse. Jie naudojami pramonėje kaip kitų pieno produktų sudėtinė žaliavinė dalis. Kadangi ir pieno žaliava, ir pieno produktai yra bendros pasaulinės pieno produktų rinkos,  kuriai priklauso ir mūsų įmonė, dalis, ilgesnėje perspektyvoje kainos išsilygina.

Pernai mūsų gaminamų produktų kainos stabilizavosi – mažėjančias pieno riebalų kainas atsvėrė augančios baltymų produktų kainos. Dėl šios situacijos pasaulinėje rinkoje mums pavyko stabilizuoti natūralaus pieno supirkimo kainas paskutiniame ketvirtyje.  

Siekdama didesnės naudos kooperatyvo nariams, įmonė nuosekliai didina gamybos apimtis. Paskutiniame praėjusių metų ketvirtyje įmonė išnaudojo apie 70 proc. savo gamybos pajėgumo. Nuo šių metų sausio gamybos lygį padidinome iki 85 proc. Kadangi įmonė gamina produktus tik iš aukštos kokybės pieno, poreikį tokiai žaliavai patenkina kooperatyvo nariai. Pernai beveik 80 proc. pieno įmonei  tiekė „Pienas LT“ nariai.

Įmonės pardavimų apimtys kaip ir anksčiau priklauso nuo pieno riebalų ir baltymų rinkų svyravimų. 2018 m. įmonė gavo daugiau nei 52 mln. Eur pajamų, pajamos iš gaminamų produktų trečiame ir ketvirtame ketvirtyje buvo stabilios.

Šiandien pasauliniame maisto produktų ingredientų gamybos versle naujas rinkos žaidėjas gali įsitvirtinti tik su  itin aukštos kokybės produktu.  „Pienas LT“ gamykloje nuo 2017 m. pradžios pagal pažangiausias technologijas gaminami sausi aukštos pridėtinės vertės pieno baltymų produktai - micelinio kazeino, pieno baltymų, pieno filtrato ir pieno išrūgų baltymų milteliai. Mūsų pagaminti produktai kaip ingredientai panaudojami nuo įprastinio maisto sektoriaus pramonės įmonių iki maisto papildų ir funkcinio maisto pramonės įmonių produktų gamyboje. 

 





© 2022 UAB "PIENAS LT"