lt en de

Z.Derkintienė: „Man svarbu, kad žmogų gerbtų“

Jolita Žurauskienė, „Valstiečių laikraštis“

II dalis

Mažeikių rajono Plinkšių kaimo ūkininkę Ziną Derkintienę stoti į kooperatyvą prikalbino sūnus Tadas. Iki sprendimo tapti „Pieno LT“ nare, ji metus buvo išorine pieno tiekėja. Ūkininkės apsisprendimą nulėmė supirkimo kainos ir pieno tyrimų skaidrumas.

„Buvo baugu apsispręsti. Metus klausinėjau apie „Pieną LT“, rinkau informaciją ir svarsčiau. Man svarbu pasitikėti supirkėju, kad nereikėtų pačiai aiškintis ir ieškoti atsakymų į klausimus. Ūkininkaujame kartu su sūnumi, kiekvienas turime savo sritį. Gyvulius prižiūriu aš pati, todėl man svarbu, kilus abejonių, turėti su kuo pasitarti“, – pasakojo moteris.

Z.Derkintienė, pradėjusi tiekti pieną kooperatyvui, pastebėjo, kad pasikeitė jos karvių pieno tyrimų rezultatai – sumažėjo somatinių ląstelių ir bakterijų. „Dabar kiekvieną mėnesį gaunu aiškias ataskaitas, kuriose surašyti tyrimų rezultatai. Visuomet galiu paskambinti ir pasiaiškinti, jei dėl kurio nors rodiklio suabejoju“, – pasakojo ūkininkė.

Z.Derkintienė ir jos sūnus Tadas mano, kad svarbiausia – gerbti žmones ir su jais sąžiningai atsiskaityti. Bendrovės nuotr.

Pereiti į kooperatyvą „Pienas LT“ ūkininkė nusprendė šią vasarą. Jai pabodo kiekvieną mėnesį iš naujo derėtis dėl pieno supirkimo kainų. „Šią vasarą kantrybė trūko. Kai apsisprendžiu, niekas manęs nebeišmuš iš vėžių“, – tvirtino ūkininkė.

Dabar Z.Derkintienės kaimynai klausinėja, ar pagerėjo jos gyvenimas įstojus į kooperatyvą, ar ji patenkinta. Teiraujasi ir pieno perdirbėjų atstovai, vis dar užsukantys į kiemą. „Aš jiems atsakau, kad viskas gerai. Ir pieno kokybė geresnė, ir pašnekėti yra su kuo. Man svarbu, kad žmogų gerbtų ir su juo sąžiningai atsiskaitytų“, – pasakė Z.Derkintienė ir pridūrė, kad jai ir sūnui svarbiausia – geri santykiai su kooperatyvo darbuotojais, laiku gauti patarimai ir skaidrus atsiskaitymas.

Narystė kooperatyve suteikia daugiau naudos

Lietuvos pieno sektorius priklauso nuo globalios pieno rinkos, tačiau mūsų pieno gamintojai veikia itin mažoje realizavimo rinkoje. Nacionalinės pieno sektoriaus strateginės gairės patvirtino, kad pieno paklausa auga, todėl ūkininkams svarbu patikėti, kad pieno gamyba taps perspektyviu verslu.

Jau beveik metus Žemės ūkio ministerija skelbia informaciją apie vidutines faktines (su priedais ir nuoskaitomis) bazinių rodiklių pieno supirkimo kainas pagal atskiras pieno tiekėjų kategorijas. Ši tvarka turėtų mažinti nesusikalbėjimą tarp pieno gamintojų ir perdirbėjų. Kainų palyginimo galimybė labai svarbi kiekvienam pieno gamintojui – randasi daugiau aiškumo ir skaidrumo.

Skaidresnė pieno sektoriaus aplinka didina konkurenciją tarp pieno supirkėjų, nes sumažėja manipuliavimo kainomis galimybė. Ūkiams aiškiau, kurį pieno supirkėją pasirinkti, o tai ypač svarbu mažesniems ūkiams. Pradėjus veikti „Pienas LT“ gamyklai, nuo 2016 m. pieno supirkimo kainos išaugo. Akivaizdu, kad konkurencija tarp pieno perdirbėjų yra naudinga pieno gamintojams.

Kaip rodo geroji kitų šalių praktika, pelningi pieno ūkiai visų pirma į veiklą žiūri kaip į verslą. Tik stambesnis verslas sukuria didesnę derybinę galią dėl pieno kainų supirkimo. Susijungę į kooperatyvus, perdirbančius pieną, ūkininkai taip pat gauna papildomos naudos. Tokios įmonės geriau amortizuoja kainų svyravimus pasaulinėje ir kartu Lietuvos rinkoje. Patirtis parodė, kad vertikalios integracijos kooperatyvai, kurie turi savo pienvežius, perdirbimo gamyklą ir patys pardavinėja produkciją, geriau amortizuoja kainų svyravimus, o sukuriamą pridėtinę vertę pasidalija visi kooperatyvo nariai.

 

„Šiandien turime išsaugoti kiekvieną pieno gamintoją. Atsiklausę jo nuomonės, kuria kryptimi jis nori vystyti savo pieno ūkį, turime jam visokeriopai padėti tobulėti ir auginti pieno gamybos apimtis, – sakė kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Naglis Narauskas.

Nuo įsikūrimo pradžios kooperatyvas yra atviras kiekvienam pieno gamintojui, kuris iš savo ūkio siekia gauti finansinės naudos ir efektyviai valdyti rizikas. Kooperatyve nariai bendriems tikslams sujungia ne tik finansinius resursus, bet ir žinias bei praktinę patirtį. Jie ne pasyvūs stebėtojai, o už savo sprendimus atsakingi rinkos dalyviai. Balsuodami visuotiniame susirinkime kooperatyvo nariai siūlo pokyčius ir kartu priima sprendimus.

Pasak N.Narausko, aukšta „Pieno LT“ verslo kultūra garantuoja nariams skaidrią ir aiškią kainodarą, atsiskaitymą už kokybišką pieną, galimybę mažinti gamybos kaštus. Kooperatyvo nariams nereikia kiekvieną mėnesį derėtis ir aiškintis dėl supirkimo kainos. Dėl aiškios kainodaros jie kiekvieną mėnesį žino, kad jiems bus sumokėta už pristatytą pieną pagal jų pačių patvirtintus kainodaros principus.

„Už pieną atsiskaitome sąžiningai, skaidriai ir tiksliai, remdamiesi atliktų kokybės tyrimų rezultatais. Jeigu keičiasi situacija pieno supirkimo rinkoje, nariai, valdydami naują, modernią pieno perdirbimo gamyklą, gali sumažinti pieno kainų svyravimo riziką“, – sako N.Narauskas.

Kooperatyvo „Pienas LT“ nariai gauna ir papildomos naudos – jiems pateikiami komerciniai pasiūlymai su specialiomis kainomis. Sąžiningai, stabiliai ir kokybiškai atliekami pieno tyrimai ir konsultacijos dėl pagaminto pieno kokybės padeda kooperatyvo nariams įvertinti karvių sveikatingumą. Nusprendęs plėsti savo ūkį, narys turi galimybę pasikonsultuoti su kooperatyvo specialistais dėl sąnaudų ir kaštų taupymo.

 





© 2022 UAB "PIENAS LT"