lt en de

Naglis Narauskas: „Esame laisvi apsispręsti“

Parengta pagal publikaciją laikraštyje „Ūkininko patarėjas“

Žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT“ vienija stambiausius ir pažangiausius šalies pieno ūkius. Kokio dydžio pieno ūkiai gali sėkmingai vystytis, kai rinka ir gamta tokia neprognozuojama?

„Kiekvienas ūkis pasirenka savo strategiją. Vis dėlto, statistika visame pasaulyje patvirtina - kuo didesnis ir labiau diversifikuotas ūkis, tuo lengviau pakelia ekonominius rinkos svyravimus. Patirtis rodo, kad pieno ūkiai renkasi skirtingas strategijas – nuo „trumpos grandinės” iki vertikalios integracijos kooperacijos.“

Visi „Pienas LT“ nariai yra vienos krypties (orientuoti tik į pieno gamybą), ar daugiašakiai?

„ŽŪK „Pienas LT“ vienija įvairius ūkius. Patys kooperatyvo nariai nusprendžia, kokia yra jo ūkio individuali strategija, kas labiausiai atitinka jo interesus ir galimybes.“

Kokia yra kooperacijos prasmė smulkiam, vidutiniam ir stambiam ūkiui? Kas kooperacijai naudingiau: „lašiniai“ ar „raumenys“, intelektas, išsilavinimas ar entuziazmas ir pasiaukojimas?

„Visi veiksniai yra būtini ekonomiškai sėkmingam ir pažangiam ūkininkavimui. Tai diktuoja technologijos pažanga žemės ūkyje ir konkrečiai pieno sektoriuje.“  

 Lietuvos pieno sektorius keičiasi: į vietos rinką smelkiasi didieji pasaulio kooperatyvai (pvz., „Fonterra“, „Valio“). Ar šis judėjimas paskatins šalies pieno gamintojus orientuotis į žaliavos kokybę, išskirtinumą?

„Gyvename globaliame pasaulyje ir veikiame globalioje rinkoje, kurioje savo taisykles ir standartus diktuoja paklausa, t.y rinka. Lietuvos pieno gamintojams svarbu suprasti, kad turime taikytis prie rinkos sąlygų ir laiku įvertinti jos poreikius. Priešingu atveju atsiliksime nuo kitų šalių arba būsime išstumti. Jei Lietuvos pieno sektoriaus dalyviai veiks kartu, gausime daugiau naudos, nei veikdami kiekvienas atskirai.“

O kaip dėl milijono karvių Lietuvoje? Šimto pieno ūkių po tūkstantį karvių? Kokiems ūkiams racionalu patikėti nacionalinę pieno gamybą: „tūkstantiniams“ ir didelės rizikos ar iki šimto karvių ir nekeliantiems valstybei grėsmės dėl nuostolių atlyginimo?

„Ekspertai yra paskaičiavę, kad strateginiams pieno gamybos apimčių tikslams pasiekti Lietuvoje pakanka  efektyviai auginti 400 - 500 tūkst. karvių. Vis dėlto, gerai suprantame, kad  šiandien turime išsaugoti kiekvieną pieno gamintoją šalyje. Atsiklausę jo nuomonės, kuria kryptimi jis nori vystyti savo pieno ūkį, svarbu jam visokeriopai padėti tobulėti ir auginti pieno gamybos apimtis. Gyvenimo patirtis rodo, kad ūkininkas, pasitraukęs iš pieno gamybos, į ją tikrai daugiau nebegrįžta.“

Straipsnio autorius Justinas Adomaitis

 

 





© 2022 UAB "PIENAS LT"