lt en de

Pieną reikėtų atšaldyti iki +4 C laipsnių temperatūros

Dėl vis dažniau Lietuvą lepinančių šiltesnių orų ir artėjančios vasaros pieno gamintojai turėtų atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų. Kaip teigia ŽŪK "Pienas LT" kokybės vadybininkas Valdas Mlečka, šiluma daro neigiamą įtaką pieno kokybei, tai savo ruožtu daro įtaką ir pieno supirkimo kainoms. Ūkininkai (kooperatyvo nariai) raginami po žiemos pasitikrinti šaldytuvų šaldymo sistemą, pavyzdžiui, kad ir freono kiekį. Nors Lietuvos pieno perdirbimo įmonės priima iki +10 C laipsnių temperatūros atšaldytą žaliavą, vis dėlto Lenkijos bendrovės šią kartelę yra pakėlusios iki +6 C laipsnių. "Tai sukelia daug problemų, nes pienvežis neturi autonominės šaldymo sistemos, o veikia tik kaip termosas, tai yra neleidžia jau esamam pienui sušilti, – pasakojo V.Mlečka. – Iš pieno gamintojo imamas pienas turėtų būti kaip įmanoma geriau atšaldytas, todėl rekomenduojama jį ūkiuose atšaldyti bent jau iki +4 C laipsnių temperatūros".

Kokybės vadybininkas tikina, jog tuo turėtų būti suinteresuoti pirmiausiai kooperatyvo nariai, nes supirktą pieną pelningiau yra parduoti Lenkijoje, o tai savo ruožtu didina pajamas visam kooperatyvui. "Geriausiai iliustruoja pavyzdys, kai į Lenkiją nuvykęs pienvežis po kelių šimtų kilometrų kelionės priverstas grįžti atgal, nes pieno perdirbimo bendrovė atsisako supirkti pieną, kai jo temperatūra būna aukštesnė nei +6 C laipsniai. Tokiu atveju nuostolius patiria kooperatyvas, tai yra, kiekvienas kooperatyvo narys atskirai", – kalbėjo V.Mlečka.

Be kita ko, nuo gegužės mėnesio ŽŪK "Pienas LT" vairuotojai jau turės nešiojamos termometrus, kuriais bus galima lengviau kontroliuoti pieno temperatūrą, siekiant nustatyti šaldytuvo rodomos informacijos neatitikimus.





© 2022 UAB "PIENAS LT"